Ustawa o ochronie środowiska, zwana antysmogową, daje samorządom możliwość wprowadzania ograniczeń użycia kotłów na węgiel i samego węgla, które są główną przyczyną powstawania smogu.
Kraków jako pierwszy podjął działania antysmogowe. W ubiegłym roku miasto Kraków wydało ok. 100 mln zł na likwidację 5 tys. pieców i kotłowni. Najubożsi mieszkańcy mogą też liczyć na dofinansowanie do rachunków za ekologiczne ogrzewanie. Zakończona będzie wymiana pieców w budynkach komunalnych do 1 września 2018 r. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce obniżył poziom alarmowy smogu z 300 do 150 mikrogramów na metr sześcienny. Wtedy wprowadzana jest darmowa komunikacja miejska. W Krakowie ulice czyszczone są na mokro, co pozwala zebrać osiadłe pyły. Promowane jest nasadzanie roślin posiadających zwiększoną zdolność absorbcji szkodliwych substancji.
Warszawa poszła o krok dalej w walce o czyste powietrze. W tym roku w budżecie przeznaczono miliard złotych na inwestycje antysmogowe.
Wrocław w ciągu najbliższych sześciu lat chce zlikwidować ok. 20 tys. kotłów węglowych.
Są też inne miasta, które zauważyły problem smogu i dofinansowują wymianę przestarzałych kotłów węglowych na nowoczesne paleniska: Bielsko-Biała, Sosnowiec, , Limanowa, Katowice, Pszczyna, Tychy, Ruda Śląska, Dąbrowa Górnicza.
Jak samorządy wojewódzkie postrzegają problem smogu?
W działania na rzecz czystego powietrza włączają się niektóre sejmiki samorządowe. Jedne działają szybko i skutecznie, a inne dopiero niespiesznie zaczynają prace.
23 stycznia 2017 r. Radni sejmiku małopolskiego przyjęli pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową dla całego województwa. Zgodnie z nią od lipca na terenie całego województwa zabronione będzie korzystanie z paliw stałych niskiej jakości. W domach nie będzie można spalać mułów, odpadów węglowych i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nie będzie możliwa też instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach. Za kontrolę odpowiedzialni będą prezydenci, wójtowie i burmistrzowie. Po wejściu w życie uchwały antysmogowej kary będą też nakładane za spalanie węgla i drewna niespełniających przepisów oraz palenie w kotłach, których użycie jest zakazane.
Podobne przepisy zdecydowały się wprowadzać inne województwa np. Śląsk gdzie trwają właśnie konsultacje uchwały. Władze Śląska chcą od 1 września 2017 r. zakazać używania węgla brunatnego, mułów i flot oraz wilgotnego drewna wymiany kotłów w zależności od ich wieku. W nowo budowanych domach mają być instalowane tylko piece piątej klasy.
Jeszcze w tym roku ma być też przyjęta uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego.
W województwie łódzkim, w którym mamy największy odsetek zachorowalności na nowotwory, zebrał się dn. 30 stycznia 2017r. zespół …