WŁADZE W POLSKICH MIASTACH, PO LATACH ZANIEDBAŃ, ZACZYNAJĄ WRESZCIE WALCZYĆ  O CZYSTE POWIETRZE

Ustawa o ochronie środowiska, zwana antysmogową, daje samorządom możliwość wprowadzania ograniczeń użycia kotłów na węgiel i samego węgla, które są główną przyczyną powstawania smogu.

Kraków jako pierwszy podjął działania antysmogowe. W ubiegłym roku miasto Kraków  wydało ok. 100 mln zł na likwidację 5 tys. pieców i kotłowni. Najubożsi mieszkańcy mogą też liczyć na dofinansowanie do rachunków za ekologiczne ogrzewanie. Zakończona będzie  wymiana pieców w budynkach komunalnych do 1 września 2018 r. Kraków jako pierwsze miasto w Polsce obniżył poziom alarmowy smogu z 300 do 150 mikrogramów na metr sześcienny. Wtedy wprowadzana jest darmowa komunikacja miejska. W Krakowie  ulice czyszczone są  na mokro, co pozwala zebrać osiadłe pyły. Promowane jest nasadzanie roślin posiadających zwiększoną zdolność absorbcji szkodliwych substancji.

Warszawa poszła o krok dalej w walce o czyste powietrze. W  tym roku w budżecie przeznaczono miliard złotych na inwestycje antysmogowe.

Wrocław w  ciągu najbliższych sześciu lat chce zlikwidować ok. 20 tys. kotłów węglowych.

Są też inne miasta, które zauważyły problem smogu i dofinansowują wymianę przestarzałych kotłów węglowych na nowoczesne paleniska: Bielsko-Biała, Sosnowiec, , Limanowa, Katowice, Pszczyna, Tychy, Ruda Śląska, Dąbrowa Górnicza.

Jak samorządy wojewódzkie postrzegają problem smogu?

W działania na rzecz czystego powietrza włączają się niektóre sejmiki samorządowe. Jedne działają szybko i skutecznie, a inne dopiero niespiesznie zaczynają prace.

23 stycznia 2017 r. Radni sejmiku małopolskiego przyjęli pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową dla całego województwa. Zgodnie z nią od lipca na terenie całego województwa zabronione będzie korzystanie z paliw stałych niskiej jakości. W domach nie będzie można spalać mułów, odpadów węglowych i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nie będzie możliwa też instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach. Za kontrolę odpowiedzialni będą prezydenci, wójtowie i burmistrzowie. Po wejściu w życie uchwały antysmogowej kary będą też nakładane za spalanie węgla i drewna niespełniających przepisów oraz palenie w kotłach, których użycie jest zakazane.

Podobne przepisy zdecydowały się wprowadzać inne województwa np. Śląsk gdzie trwają właśnie konsultacje uchwały. Władze Śląska chcą od 1 września 2017 r. zakazać używania węgla brunatnego, mułów i flot oraz wilgotnego drewna wymiany kotłów w zależności od ich wieku. W nowo budowanych domach mają być instalowane tylko piece piątej klasy.

Jeszcze w tym roku ma być też przyjęta uchwała antysmogowa dla województwa mazowieckiego.

W województwie łódzkim, w którym mamy największy odsetek zachorowalności na nowotwory, zebrał się dn. 30 stycznia 2017r. zespół …