WAPIENNIKI SULEJOWSKIE – TURKUSOWY CUD NATURY

Na terenie byłych Zakładów Przemysłu Wapienniczego w Sulejowie w pobliżu koryta rzeki Pilicy (okolice Kurnędza) znajduje się zalany wodą kamieniołom. Jest to miejsce niebezpieczne ze względu na strome urwiska. Głębokość wody w najgłębszym miejscu sięga 13 metrów. Rewelacyjna przejrzystość wody o turkusowym zabarwieniu sprzyja uprawianiu nurkowania.

W Sulejowskich Wapiennikach, pod wodą znajdują się m.in. pozostałości starych instalacji, bloki skalne, urządzenia techniczne, drzewa itp. Był to to jeden z największych kamieniołomów w Polsce. W XIX wieku rozpoczęto proces wydobywania i produkcji wapna. Początkowo wypalane ono było w piecach ziemnych opalanych węglem drzewnym, następnie kamiennym.

Wapno transportowano rzeką Pilicą i Wisłą, a w późniejszym okresie wykorzystywano kolej (w tym celu powstała kolejka wąskotorowa łącząca Sulejów i Piotrków Trybunalski).

Do dziś ten teren jest rzadko odwiedzany przez turystów i służy często do gromadzenia różnego typu odpadów. Warto jednak mimo wszystko tam zajrzeć i podziwiać ten turkusowy cud natury.

Danuta Piszczyk