Wyruszyliśmy busem z Piotrkowa Trybunalskiego o 8.30. W pierwszej kolejności odwiedziliśmy rezerwat Niebieskie Źródła, a następnie Skansen Rzeki Pilicy. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w rejon Grot Nagórzyckich.
Po dotarciu na miejsce mieliśmy okazję przespacerować się nad Zaporą piętrzącą wody Pilicy. Zwiedzanie Grot Nagórzyckich było ostatnim punktem wycieczki. Na całej trasie towarzyszyła nam Pani przewodnik, przekazując cenne informacje o zwiedzanych miejscach. Mamy nadzieję, że organizacja tej wycieczki zachęci kolejne osoby do odwiedzenia tych miejsc. Przyroda w województwie łódzkim zachwyca i zaskakuje bogactwem form.
To nie jest ostatnia propozycja Stowarzyszenia „21”. Będziemy organizować kolejne wyjazdy, na które serdecznie zapraszamy. Ta wycieczka realizowana była w ramach projektu: „Poznajemy przyrodę województwa łódzkiego – edukacja ekologiczna mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego”, realizowanemu dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Łodzi.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom wycieczki za udział i zapraszam na kolejne.
Na fotografii powyżej nasza wspaniała grupa wycieczkowa w Rezerwacie Niebieskie Źródła.
Dla przypomnienia kilka ciekawostek z trasy wycieczki (źródło strona internetowa Skansenu Rzeki Pilicy i Wikipedii):
1. Rezerwat Niebieskie Źródła leży w dolinie rzeki Pilicy. Jego powierzchnia wynosi 28,7 ha. Został utworzony, dla ochrony malowniczych źródeł krasowych o błękitnym zabarwieniu i zachowania ostoi licznych gatunków ptaków. Rezerwat ten obejmuje silnie pulsujące źródła, które dają początek rzece Jana. Ich urok polega na tym, że woda wybija z dna piasek , który widziany przez taflę wody posiada niepowtarzalną, zieloną barwę o różnych odcieniach, zależnie od warunków pogodowych i kąta padania promieni słonecznych Czysta woda z wapiennych źródeł pochłania promienie czerwone, a przepuszcza odbite od dnia niebieskie i zielone.
2. Skansen Rzeki Pilicy przecina symboliczna „Oś rzeki Pilicy”. Najcenniejszym eksponatem tego działu jest barka rzeczna typu „Szczupak” zbudowana w 1907 r. w stoczni A. Wojan w Gdańsku. Łódź została skonstruowana ze stalowych blach łączonych nitami. Jej długość wynosi 17 metrów, a szerokość 2,7 metra. Barka została przywieziona na Pilicę z Warszawy w końcu lat 50. ubiegłego wieku. Wykorzystywano ją do transportu faszyny, kamieni i piasku podczas dokonywanej wówczas regulacji tomaszowskiego odcinka Pilicy. Po zakończeniu robót porzucono łódź na brzegu rzeki, gdzie częściowo zatopiona i zasypana rzecznym mułem tkwiła przez następnych 30 lat. Kilka lat temu została wyciągnięta na brzeg i odmulona. Swoje nowe miejsce znalazła w Skansenie Rzeki Pilicy, gdzie przeszła gruntowny remont. W opinii znawców dawnego budownictwa okrętowego jest to jedna z najstarszych rzecznych barek roboczych zachowanych do dziś w Polsce, a może nawet najstarsza.
3. Groty Nagórzyckie. Są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal. Największe wyrobisko zwane „Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów. Każda grota nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Chowańcza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.
Groty zostały udostępnione w 2012 r. zwiedzającym przy wsparciu finansowym ze środków UE. Wcześniej, wejście do Grot groziło niebezpieczeństwem związanym z osypywaniem się stropów.
Poniżej zachęcam do przejrzenia galerii zdjęć z naszego wyjazdu: