SMOG W PIOTRKOWIE NIE ODPUSZCZA

Tragiczne wieści zza wschodniej granicy i sytuacja uchodźców z Ukrainy to teraz najważniejsze tematy. Trzeba jednak też pamiętać o tym co mamy tu i teraz. A nie jest dobrze.

Alert RCB z 13.03.2022 ostrzegał mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego o złej jakości powietrza i zagrożeniu dla zdrowia z tego powodu. Niskie temperatury i wysokie ciśnienie powodują, że mamy SMOG.

Kolejnego dnia o poranku (14.03.2022) w całym Mieście jakość powietrza była na granicy normy. Dane te podawane przez stację WIOŚ nie uwzględniają stężeń pyłu PM 2,5. Po prostu nie są przez tę jedyną stację mierzone. Pomiar jest wykonywany w stacjach sieci AIRLY i tu niestety wychodzi, że poziom zanieczyszczeń pyłem PM 10 pokrywa się z pomiarami WIOŚ, ale zanieczyszczenie pyłem PM 2,5 wykazywało przekroczenia norm do 200%. Trzeba wiedzieć, że pył PM 2,5 jest drobniejszy i głębiej wnika do naszego organizmu: do układu oddechowego i krwionośnego, powdując w nim o wiele większe spustoszenia.

Planując aktywność na powietrzu warto dla swojego  bezpieczeństwa zwracać uwagę na to w jakiej porze dnia ją podejmować i w jakim miejscu.

jakość powietrza możecie zawsze sprawdzić na naszej stronie Piotrkowskiego Alarmu Smogowego, gdzie umieszczone są linki do najpopularniejszych  stron informujących o stężeniach pyłów PM10, PM2,5 oraz innych szkodliwych dla zdrowia substancjach.