W Polsce żyje około 470 różnych gatunków pszczół, a około 222 z nich – jak się szacuje – zagrożone jest wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Pszczołom można pomóc poprzez m.in. sadzenie roślin przyjaznym pszczołom. Prawie 80 % roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, rośliny te nie mogłyby się rozmnażać. Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 procent żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły.
Brak pszczół to również zagrożenie dla ptaków i innych zwierząt, które żywią się nasionami i owocami roślin owadopylnych. Pszczoły miodne są bardzo ważnymi zapylaczami kwiatów, owoców i warzyw. Oznacza to, że pomagają innym roślinom rosnąć! Pszczoły przenoszą pyłek między męską i żeńską częścią, pozwalając roślinom wyhodować nasiona i owoce. Pszczoły miodne żyją w ulach (lub w koloniach). Członkowie ula są podzieleni na trzy typy:
- Królowa: jedna królowa prowadzi cały ul. Jej zadaniem jest znosić jaja z których wykluwa się nowa generacja pszczół. Królowa produkuje również enzymy, które kierują zachowaniem innych pszczół.
- Robotnice: wszystkie są „kobietami”, a ich rolą jest poszukiwanie pożywienia (pyłek i nektar z kwiatów), budowanie i ochrona ula, oczyszczanie i cyrkulacja powietrza za pomocą skrzydeł. Robotnice są jedynymi pszczołami, jakie większość ludzi widzi latającymi poza ulem.
- Trutnie : są to samce pszczół, a ich celem jest zapylenie nowej królowej. Kilkaset mieszka w każdym ulu wiosną i latem, ale nadchodzi zima – kiedy ul przechodzi w tryb przetrwania, trutnie zostają z niego wyrzucone!