DOFINANSOWANIE DO PIECA – IM SZYBCIEJ TYM LEPIEJ

Z podjęciem decyzji warto się pospieszyć.

Niektóre miasta z roku na rok zmniejszają wysokość dotacji. Tak jest między innymi w Warszawie, gdzie na najkorzystniejsze dofinansowanie można liczyć do końca tego roku – miasto sfinansuje wymianę pieca w całości.

W 2021 r. dofinansowanie zostanie obniżone do 90 proc., a w 2022 r. – do 70 proc. Miasto wprowadziło górną granicę wypłat. Maksymalna kwota za wymianę pieca węglowego na ogrzewanie elektryczne wynosi 10 tys. zł, na ogrzewanie gazowe – 12 tys. zł, na podłączenie się do węzła cieplnego – 30 tys. zł, powietrzną pompę ciepła – 30 tys. zł (nie więcej niż 3 tys. zł za kW) i gruntową pompę ciepła – 40 tys. zł (nie więcej niż 6 tys. zł za kW).

Władze Warszawy do końca 2022 r. chcą zlikwidować wszystkie trujące piece w stolicy, przeznaczyły na ten cel około 300 mln zł.

Miasto Sopot w latach 2020–2021 będzie finansowało wymianę urządzeń grzewczych na proekologiczne w stu procentach. W kolejnych latach poziom dofinansowania będzie się stopniowo obniżał. W 2022 r. dofinansowanie sięgnie 80 proc., a w 2023 r. – 60 proc. Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców. Maksymalny poziom dofinansowania to 800 zł na każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła ciepła. Poznań w tym roku dwukrotnie podwyższył maksymalne dofinasowanie. Do tej pory maksymalna dotacja wynosiła 6 tys. zł. W 2020 i kolejnych latach dotacja na piece i kotły zwiększyła się do 12 tys. zł. Zgodnie z uchwałą antysmogową wszyscy mieszkańcy Poznania mają obowiązek wymiany pieców starej generacji do 2028 r.

We Wrocławiu maksymalna dotacja wzrosła o 25 proc., z 12 tys. zł do 15 tys. zł. Łącznie w ciągu najbliższych pięciu lat Wrocław na wymianę tzw. kopciuchów zamierza wydać 330 mln zł.

Gdańsk natomiast zmniejszył dotację z 7 tys. zł do 5 tys. zł, informując jednocześnie, iż nie będzie finansował zamiany ogrzewania węglowego na gazowe, elektryczne i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (tj. w budynkach wolno stojących albo w budynkach w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej), gdyż dla zabudowy jednorodzinnej istnieje wsparcie z programu „Czyste powietrze”.

W ramach dofinansowania do pieca średnio możemy liczyć na zwrot 50–60 proc. kosztów związanych z wymianą ogrzewania.

Ceny kotłów:

  • kocioł na biomasę – od 1500 zł,
  • kocioł gazowy – od 2 000 zł,
  • kocioł na ekogroszek – od 5000 zł,
  • piec elektryczny – ok. 30 000 zł.

Najczęściej finansowane jest:

  • ogrzewanie olejowe,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • ogrzewanie miejskie,
  • ogrzewanie gazowe,
  • ogrzewanie OZE (odnawialne źródła energii).