MIESZKAŃCY PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO OCZEKUJĄ OD WŁADZ MIASTA INTENSYFIKACJI DZIAŁAŃ ANTYSMOGOWYCH

Na stronie internetowej Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w zakładce ochrona środowiska zamieszczony został komunikat, z którego wynika, że w okresie od 20.03.2025 r. do dnia 31.12.2025 r. prognozowane jest ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 oraz PM2,5 w powietrzu. Pozbawienie się tej swoistej smogowej stygmatyzacji sprawiłoby, że Piotrków Trybunalski stałby się miejscem kojarzonym z bezpiecznymi warunkami do życia w kontekście jakości powietrza, zwiększając jednocześnie jego turystyczną atrakcyjność.

Stąd istnieje konieczność intensyfikacji działań antysmogowych.

Grupa mieszkańców przygotowała stosowną uchwałę, a złożenie projektu tej uchwały nie jest możliwe wobec istnienia wadliwych procedur po stronie samorządu Piotrkowa Trybunalskiego.

Celem przedmiotowej uchwały jest doprowadzenie do podjęcia przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego działań w celu poprawy jakości powietrza w Piotrkowie Trybunalskim. Wyszczególniono w niej istotne segmenty, obszary, w których działania te mogą zostać podjęte, a które doprowadzą do znacznego obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza, tym samym przyczyniając się do poprawy nie tylko komfortu, ale także bezpieczeństwa zamieszkiwania w Piotrkowie Trybunalskim. Przykładowe wyliczenie kierunków działań, nie wyklucza podjęcia przez Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego innych inicjatyw zmierzających do osiągnięcia oznaczonego w uchwale celu. Cenne źródło inspiracji w zakresie działań antysmogowych stanowią wydane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. poradniki zatytułowane „Ograniczenie niskiej emisji w gminie”, które zadedykowano władzom gminy i koordynatorom gminnym.

O wadze problemu stojącego za podjęciem przedmiotowej uchwały świadczą aktualne statystyki, z których wynika, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera co roku przedwcześnie przeszło 50 tysięcy osób (ok 140 dziennie). Smog – utrudniający transport tlenu poprzez wiązanie czerwonych ciałek krwi – jest jednym z czynników negatywnie wpływających na zdrowie człowieka. Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu uszkadza układ nerwowy, wywołuje zwiększoną zachorowalność na alergie, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, nowotwory, zawały, zatory, udary, schorzenia dróg oddechowych, zatok, nadciśnienie. Zanieczyszczone powietrze wpływa także na występowanie bezpłodności u kobiet i mężczyzn, a także powstawanie chorób Parkinsona i Alzheimera. Na skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem szczególnie narażone są dzieci (podatność dzieci na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych wzrasta znacznie już po 2-3 dniach od momentu wystąpienia podwyższonego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu), seniorzy, kobiety w ciąży, osoby o osłabionym układzie odpornościowym, a także osoby uprawiające aktywność fizyczną na zewnątrz.

Zanieczyszczenia pochodzące z tzw. niskiej emisji wpływają na zdrowie zarówno bezpośrednio, poprzez kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, jak i pośrednio, w ramach ekosystemu, przez pożywienie, wodę pitną, zwiększone promieniowanie ultrafioletowe. Szkodliwe substancje zawarte w zanieczyszczonym powietrzu dodatkowo podrażniają oczy, skórę i drogi oddechowe, wywołując duszący kaszel i bóle głowy. Podjęcie postulowanych działań z pewnością przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, a w wymiarze finansowym do zmniejszenia kosztów leczenia chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Nie mniej istotnym efektem byłaby również poprawa wizerunku miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

O rozpoczęciu procedowania w/w Uchwały będziemy niezwłocznie informować. Termin złożenia zależny jest od tego jak szybko samorządowi Piotrkowa Trybunalskiego uda się uporządkować kwestie związane z procedurami składania projektów uchwał przez mieszkańców. Nadal bowiem obowiązuje, zaskarżona przez Wojewodę Łódzkiego procedura składania projektów uchwał obywatelskich.