Miejsca pamięci i czas zadumy nad mogiłami

Zbliża się czas zadumy nad mogiłami. W tym roku chcemy zwrócić uwagę na dwie piotrkowskie nekropolie. Wielu piotrkowian nie wie, że na terenie Piotrkowa Trybunalskiego znajdują się dwa cmentarze ewangelickie. Pierwszy z nich znajduje się przy ul Witosa (Meszcze). Mogiły możemy znaleźć wśród drzew i zarośli. Cmentarz nie jest oznaczony w żaden sposób. Jest w bardzo złym stanie. Przez jego teren przejechały w 1939 roku niemieckie czołgi podczas wrześniowej bitwy o Piotrków, a niemieckie napisy na części nagrobków zapewne nie sprzyjały dbałości o nie przez miejscową ludność.

Na cmentarzu spoczywają szczątki mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, m.in. Rodziny Rutke i Szulców. Członkowie Rodziny Rutke byli legionistami, żołnierzami 1920 roku, obrońcami Lwowa.

Kolejne miejsce pochówku to cmentarz ewangelicki położony w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Rakowskiej (50 metrów od ul. Logistycznej). Zajmuje on zaledwie powierzchnię 1156 metrów kwadratowych i jest otoczony betonowym płotem i siatką przynależnymi do sąsiednich posesji. Są na tym cmentarzu pochowani mieszkańcy Rakowa Małego i Rakowa Dużego należący do społeczności ewangelickiej.

Oczywiście na tych zapomnianych nekropoliach nie dokonuje się od dawna pochówków.

Kilka informacji można znaleźć m.in pod poniższymi linkami:

https://epiotrkow.pl/encyklopedia.php?alf=C&akcja=wpis&id=76

https://osadnicy.info/miejsca/cmentarze/cmentarz-ewangelicko-augsburski-w-meszczach/

http://www.cmentarzeewangelickie-lodzkie.pl/meszcze.htm